Кір небезпечний ускладненнями
■ Кір – дуже заразна вірусна інфекція. Захворіти може будь-яка людина, але найчастіше кір буває у дітей. У групі найбільшого ризику: немовлята, діти до п'яти років, вагітні жінки та люди з ослабленим імунітетом.
■ Вірус кору поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Вірус лишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 год. Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і за чотири дні після появи у неї висипу.
■Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури, приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік.
■Висипання з'являються через 3-5 днів, після початку захворювання, носять плямисто-папульозний генералізований характер, поширення висипу відбувається поетапно: починається з обличчя, шиї і поступово переходить на тулуб і кінцівки, тримається 5–6 днів і зникає в тому ж порядку.
■Загальний стан хворого погіршується, підвищується температура, посилюється кашель.
■■ За перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря!
■Ускладнення: кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень кору — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.
■■ Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок - від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).
■Профілактика: спеціального лікування від кору нема.
■■Найкращий захист — вакцинація. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист.
■ Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини: в 1 рік і 6 років. Слід якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію. Вакцинуватись за Календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років
■ ДОВІДКА: за даними ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» за 3 місяці 2025 року у Івано-Франківській області зареєстровано 39 випадків кору, серед них 17 дітей 0-17 років (44,7%). Лабораторно підтверджено 29 випадків кору (76,3%). Лікувались в інфекційних стаціонарах 32 особи, з них 13 дітей 0-17 років.
Випадки зареєстровано у 3-х районах області: Івано-Франківський – 18 випадків, з них 6 дітей 0-17 років, Надвірнянський – 20 випадків, з них 10 дітей 0-17 років, Калуський – 1 дитина, 0-17 років.
■ Епідеміологічна ситуація з кору в області є неблагополучна, захворюваність зростає.
У квітні зареєстровано 3 випадки кору в громадах, які належать до території обслуговування Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»: Старобогородчанська ТГ–1 дорослий (вакцинований), Ямницька ТГ – 3 випадки: 2 дорослі (18 р., студент медколеджу, 16 років, студент Прикарпатського університету, обидва не вакциновані), 1 дитина (6 років, 1 клас, не вакцинована).
■ Памятайте! Кір небезпечний ускладненнями !
■ Вакцинація – надійний захист!
Лікар-епідеміолог відділу епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб
Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Глушко Надія